Wykładowcy

Wykładowcami oraz zaproszonymi ekspertami I edycji Akademii są praktycy PA, którzy bazując na własnym doświadczeniu, zapewnią kompleksowe wprowadzenie w tematykę public affairs. Zaproszeni eksperci wiedzę przekazywać bedą m.in. za pomocą warsztatów na konkretnych case'ach. Praktycy z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży, aktualne analizy i formuła warsztatowa gwarantują efektywną komunikację i doskonałe doświadczenie edukacyjne.

Barbara Brodzińska-Mirowska

Doktor nauk politycznych

Badaczka komunikacji, mediów i polityki. Naukowo związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od ponad dziesięciu lat bada komunikację polityczną, profesjonalizację komunikacji, public relations i reputację w polityce oraz relacje polityki i mediów.

Wyniki badań publikuje w kraju i za granicą. Jest autorką książki „Marketing międzywyborczy w teorii i praktyce. Przypadek Platformy Obywatelskiej (2013)” oraz współautorką książek „Niewykorzystane szanse? Partie polityczne w działaniu (2016)” i „Party organization and communication in Poland (2021)”.

Stała komentatorka wydarzeń politycznych w mediach ogólnopolskich.

Michał Kanownik

Prezes Związku "Cyfrowa Polska "

Prezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska (ZIPSEE) działającego na rynku już 16 lat. Członek Rady ds. Cyfryzacji działającej przy Ministrze Cyfryzacji. Związany z Digital Europe, organizacją zrzeszającą największe w Europie stowarzyszenia sektora ICT, w której dwukrotnie sprawował funkcję Członka Zarządu. Jest inicjatorem ogólnopolskich debat związanych z kwestiami digitalizacji, cyberbezpieczeństwa, 5G oraz nowelizacją prawa m.in. autorskiego, podatkowego, ochrony środowiska oraz w zakresie zamówień publicznych. Wieloletni manager z branży RTV i IT, aktywnie zaangażowany w rozwój i promocję procesu cyfryzacji w Polsce. Skutecznie wspiera merytoryczną i rzetelną dyskusję w obszarach firm – członków Związku Cyfrowa Polska, które stanowią istotną część branży RTV i IT inwestującej w Polsce.

Marta Mikliszańska

Head of Public Affairs and Sustainability | Allegro.pl

Marta Mikliszańska jest ekspertką ds.publicznych i odpowiada za politykę publiczną oraz obszar zrównoważonego rozwoju w Allegro.pl. Marta ma wieloletnie doświadczenie w organizacjach biznesowych i administracji parlamentarnej.

Przed dołączeniem do Allegro w 2018 r., doradzała wielu polskim i międzynarodowym firmom m.in. z sektora IT w budowaniu relacji rządowych i tworzeniu strategii komunikacyjnych. Ukończyła stosunki międzynarodowe i studia latynoamerykańskie na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia europejskie w Krajowej Szkole Administracji Publicznej; była także stypendystką Rządu Brytyjskiego na London School of Economics.

Jakub Szymik

Account Director, Global Campaigns, Red Flag Consulting

Jakub prowadzi globalnych klientów w londyńskim oddziale Red Flag Consulting, łącząc kompetencje prawne z doświadczeniem w budowaniu ruchów społecznych, współpracą z organizacjami pozarządowymi i działaniem na rzecz zaangażowania obywatelskiego. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje pracę dla NGO-sów, firm konsultingowych i kancelarii prawnych.

Podczas studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim skupiał się na legislacji i polityce Unii Europejskiej. Od lat działa na rzecz promocji edukacji i jakości debaty publicznej poprzez budowanie środowiska debat parlamentarnych w Fundacji Polska Debatuje. Absolwent programu „Gen demokracji” Instytutu Bronisława Komorowskiego.

Joanna Rakowska

Director, Pharma & Healthcare​

Joanna kieruje działem Pharma and Healthcare w CEC, odpowiedzialnym za przygotowywanie i wdrażanie strategii dotyczących ochrony zdrowia, obejmującej sektor farmaceutyczny, producentów sprzętu medycznego i dostawców opieki zdrowotnej. Współpracuje z liderami opinii, towarzystwami naukowymi i lekarzami. W szczególności ceni swoje doświadczenie we współpracy z organizacjami pacjentów, których aktywnie wspierała w realizowaniu inicjatyw i osiąganiu założonych celów. ​​

Joanna jest absolwentką Zdrowia Publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Joanna ukończyła podyplomowe studia z zakresu farmakoekonomii w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.​

Weronika Kuna

Dyrektor ds. relacji z sektorem administracji publicznej i rządem, Microsoft Polska

Była współtwórczynią ImpactCEE, wydarzenia poświęconego gospodarce cyfrowej, gdzie pełniła funkcję szefowej ds. polityki publicznej i spraw rządowych (2016 – 2018). Pracowała również w NBP (2013 – 2016) w departamencie zagranicznym, gdzie współpracowała m.in. z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju.

Przed dołączeniem do Microsoftu Weronika Kuna od 2018 r. pełniła funkcję dyrektor działu Digital & Fintech w CEC Government Relations. Zajmowała się m.in. konsultingiem i doradztwem dla firm w zakresie polityki publicznej, relacji z rządem i komunikacji strategicznej.

Weronika Kuna jest absolwentką stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. Była również doktorantką na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Janusz Piechociński

Prezes Izby Handlowo – Przemysłowej Polska Azja

Pełnił funkcję Wicepremiera i Ministra Gospodarki w latach 2012 – 2015.

Podczas swojej kadencji uczestniczył w spotkaniach na najwyższym szczeblu z przedstawicielami ponad 120 państw, aktywnie promując polską gospodarkę i jej produkty, a także zachęcając do inwestycji w Polsce.

Z wykształcenia ekonomista, posiada wieloletnie doświadczenie z zakresu analiz ekonomicznych oraz wspierania inwestycji. Zorganizował i przewodniczył licznym misjom biznesowym, których celem było zacieśnianie kontaktów gospodarczych między Polską a jej partnerami biznesowymi.

Aktualnie pełni funkcję Prezesa Izby Handlowo – Przemysłowej Polska Azja oraz Piechociński Consulting, gdzie doradza zarządom spółek giełdowych w Polsce oraz zagranicznym funduszom inwestycyjnym.

Beata Lubecka

Dziennikarka radiowa i telewizyjna

Pracowała w RMF FM, Radiu Zet i w Polsat News.

W latach 1997-2001 pracowała w łódzkim oddziale RMF FM, była jego szefową, reporterką i prezenterką wiadomości lokalnych.Od sierpnia 2001 w warszawski oddziale RMF, była reporterką. Od sierpnia 2006 roku w Radiu Zet pracowała, jako reporterka sejmową. W 2008 rozpoczęła pracę w Polsat News – jako reporterka sejmowa. Przygotowywała również materiały do WYDARZEŃ.

Prowadziła programy publicystyczne „Gość Wydarzeń”, „Śniadanie w Radiu Zet i PN”, „Pociąg do polityki’ (autorski format) i „Rozmowy polityczne” w PN2.

Od września 2018 roku prowadzi program „Gość Radia Zet”.

Marek Kotlarski

Partner, Government Relations, CEC Group

Marek Kotlarski kieruje działem government relations w CEC. Głównym obszarem jego zawodowej działalności są kwestie regulacyjne związane przede wszystkim z obszarem rynków finansowych, infrastruktury oraz mediów.

Z CEC jest związany od 2004 roku, wcześniej był m.in. Szefem Biura Zagranicznego Klubu Parlamentarnego AWS (1997-2000) oraz szefem gabinetu politycznego Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej (2000-2001), gdzie odpowiadał za kwestie regulacyjne oraz kontakty z parlamentem. W latach 2000-2001 był przewodniczącym Rady Nadzorczej PKP Energetyka S.A. oraz członkiem Rady Nadzorczej spółki Chem Trans Logistics Wschód. W latach 2013-2016 przewodniczący Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Ełku.

Jest autorem artykułów dotyczących spraw konstytucyjnych oraz międzynarodowych w „Rzeczpospolitej” oraz tygodnikach „Nowe Państwo” oraz „Ozon”. Był stałym współpracownikiem miesięcznika „Gazeta Bankowa”, gdzie regularnie zamieszczał teksty dotyczące kolekcjonerstwa oraz rynku sztuki. Pochodzi z Warszawy, ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz ekonomię o specjalności handel zagraniczny. Studiował również stosunki międzynarodowe. Jego pasją są podróże oraz sztuka.

Olga Zabolewicz

Head of Public Affairs & Regulation, MSL Group

Olga Zabolewicz kierowała działem regulacyjnym w CEC. Zarządzała również działem legislacji, gdzie była odpowiedzialna za monitorowanie zmian w środowisku prawnym, przygotowywanie opinii legislacyjnych i pisanie propozycji regulacji.

Przed dołączeniem do CEC była odpowiedzialna za pisanie przepisów w Ministerstwie Cyfryzacji. Pracowała również w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych, kiedy ten wdrażał unijną reformę ochrony danych osobowych i brała udział w procesie tworzenia polskich przepisów w tym zakresie.

Olga z wykształcenia jest prawniczką. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, gdzie badała postępowanie administracyjne prowadzone na różnych szczeblach przez organy administracji publicznej. Ukończyła aplikację legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Ola jest również wykładowcą na studiach podyplomowych z ochrony danych osobowych na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie.

Marek Matraszek

Chairman, CEC Group

Marek Matraszek urodził się w Wielkiej Brytanii i studiował w Magdalen College w Oksfordzie, gdzie ukończył studia z filozofii, nauk politycznych i ekonomii w 1984 roku. Po roku wykładów w Polsce na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim powrócił do Oksfordu, aby uzyskać tytuł magistra na kierunku studiów rosyjskich i środkowoeuropejskich w 1987 roku.

Przyjechał do Polski w 1990 r. jako niezależny konsultant ds. polityki i blisko współpracował zarówno z brytyjską Partią Konwerwatywną jak i amerykańską Partią Republikańską, wspierając ich w działaniach wdrażanych w Europie Centralnej. W 1992 r. został wybrany do reprezentacji Fundacji Margaret Thatcher w regionie i kontynuował aktywne dziennikarstwo polityczne i pracę w think-tankach w Europie Centralnej.

Na początku lat 90. założył CEC, pierwszą butikową agencję konsultingową w obszarze public affairs w regionie i kierował rozwojem warszawskiego biura.

Specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu programów komunikacji strategicznych i kampanii lobbingowych dla amerykańskich, brytyjskich i europejskich koncernów w Polsce, doradzając również w zakresie ich strategii politycznych w skali regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz Unii Europejskiej. Ma szczególne doświadczenie w dziedzinie obronności, lotnictwa i energetyki.

Jest również autorem wielu publikacji dotyczących Polski oraz spraw międzynarodowych oraz częstym komentatorem polskiej polityki dla BBC, CNN, CNBC i telewizji Al-Jazeera.

Małgorzata Molęda-Zdziech

dr hab. prof. SGH

Doktor nauk humanistycznych (socjologia, Uniwersytet Warszawski). Ukończyła antropologię kulturową w Paryżu, na Uniwersytecie Réné Descartes.

Kieruje Katedrą Studiów Politycznych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2017 do marca 2020 była dyrektorką zagranicznej stacji naukowej Polskiej Akademii Nauk – Biuro PolSCA PAN w Brukseli.

Ekspertka sieci doradców TEAM EUROPE.

Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół lobbingu i rzecznictwa interesów oraz komunikowania i mediatyzacji życia publicznego. Autorka i współautorka licznych publikacji o tematyce lobbingu (m.in. wraz z Krzysztofem Jasieckim i Urszulą Kurczewską „Lobbing. Sztuka skutecznego wywierania wpływu”, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2000 oraz II wydanie rozszerzone 2006; z U. Kurczewską „Lobbing w Unii Europejskiej”, w Instytucie Spraw Publicznych, Warszawa 2002) oraz mediach i komunikowaniu, m.in.: „Czas celebrytów. Mediatyzacja życia publicznego”, Difin Warszawa 2013 oraz „Kreatywność i innowacyjność w erze cyfrowej. Twórcza destrukcja 2”, A. Zorska, M. Molęda-Zdziech, B. Jung, (red.), Oficyna Wydawnicza SGH Warszawa 2015.

Odznaczona francuskim Orderem Palm Akademickich (Chevalier des Palmes Académiques).

Agnieszka Wąglorz

Director, Campaigns​, CEC Group

Agnieszka Wąglorz kieruje działem Campaigns w CEC. Zajmuje się budowaniem koalicji, kampaniami oddolnymi i rzecznictwem cyfrowym. Specjalizuje się w angażowaniu związków społecznych i biznesu w procesy polityczne i legislacyjne. ​

Agnieszka posiada bogate doświadczenie profesjonalne w sektorze organizacji pozarządowych – udzielała się między innymi jako członkini zarządu w Fundacji Polska Debatuje i jako koordynatorka kampanii #Młodzi​
PrzyGłosie. ​

Ukończyła studia magisterskie z prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie zdobywa uprawnienia do pełnienia zawodu adwokata przy Izbie Adwokackiej w Warszawie. ​

Mówi biegle po polsku i po angielsku.​

Michał Leksiński

Partner, Communications, CEC Group

Michał kieruje działem Communications w CEC. Jest odpowiedzialny za kreację strategii komunikacyjnych, wspieranie projektów PA działaniami public relations i rozwiązywanie kryzysów wizerunkowych. Pracował dla klientów z niemal wszystkich sektorów. Doświadczenie zdobywał między innymi w sektorach: cyfrowym, transportowym, FMCG, awiacji, farmaceutyce i logistyce.

Wcześniej stworzył i zarządzał działem komunikacji Krajowej Rady Notarialnej, gdzie był odpowiedzialny zarówno za kontakty z mediami, jak i sprawy regulacyjne. Pracował na wyższym szczeblu przy pięciu kampaniach wyborczych dla partii Platformy Obywatelskiej i prowadził liczne projekty szkoleniowe oraz komunikacyjne w organizacjach pozarządowych.

Jest absolwentem marketingu politycznego i komunikacji medialnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz absolwentem pięciu kierunków studiów podyplomowych z psychologii i wywiadu gospodarczego (SWPS, Collegium Civitas, Akademia Leona Koźmińskiego). Jest trenerem w dziedzinie komunikacji interpersonalnej. Obecnie jest wykładowcą Collegium Civitas, gdzie prowadzi zajęcia ze sztuki narracji oraz wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej na przedmiocie „Public Affairs”.

Autor książki „Projekt: Ekspedycja”, w której przybliża świat sportów ekstremalnych i sponsoringu korporacyjnego. Fan wspinaczki wysokogórskiej. Obecnie na etapie realizacji projektu Korony Ziemi (zdobycia najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów).